Sorge 2015

Sorge

Další, šestnáctou sbírkovou školu, jsme postavili ve vesničce Sorge vzdálené zhruba 32 km od jihoetiopské Alaby. Škola byla otevřena 30. ledna 2015 po půl roce intenzivních stavebních prací, s nimiž pomáhali i místní.


Až stovka dětí v jedné třídě

V Sorge už jednu školu mají. Místní ji postavili v podstatě svépomocí, bez pomoci úřadů. Školní budovy jsou postaveny výhradně z místních materiálů – tedy dřeva, kamení a hlíny. Až dosud se jednalo o jedinou školu v širokém okolí. Vyučuje se tu všech osm ročníků základní školy a proto je o ni velký zájem – dochází sem 1200–1500 studentů z okolních obcí. Tak velký zájem však Sorge nikdy nebyla schopna pokrýt – ve třídách se tak někdy tísnilo i více než 100 žáků a vyučování probíhalo na směny.

Kvůli intenzivnímu využití škola chátrala. Navíc chyběly základní pomůcky a nábytek, takže děti často při vyučování seděly na zemi. Škola neměla ani odpovídající hygienické zázemí, chyběla tekoucí voda, k nejbližšímu vodnímu vrtu je to 8km. Část učitelů dojíždí až z Alaby, cesta jim trvá několik hodin a ve škole nebyl žádný učitelský kabinet, kde by si mohli odpočinout.

Dárek pro děti – učebnice

To všechno se s novou školou změnilo. Její konstrukce z betonových cihel je odolná proti vlivům počasí. Do čtyř nových tříd se vejde minimálně 200–250 žáků, k dispozici je i kabinet pro učitele. Součástí naší pomoci bylo vybudování systému na zachytávání dešťové vody (celkový objem 20 000 l) a nových zděných latrín. Výrazně se tedy zlepší hygiena a místní děti budou méně nemocné.

Škole jsme také prostřednictvím sbírky www.skutecnydarek.cz věnovali sadu několika stovek obrázkových učebnic například matematiky, chemie, fyziky nebo společenských věd. Pro zdejší děti, které na učebnice v podstatě nejsou zvyklé, to byl skvělý dárek!

Najděte si Sorge na mapě:

GPS souřadnice:

N 07°24.772’ E 038°09.930’

Nadmořská výška= 1981 m.n.m


Má to cenu...

Chci pomoci