Boricha 2007

Boricha

V pořadí 4. sbírková škola se nachází na jihu Etiopie v okrese Boricha, který má podle statistik jeden z nejvyšších počtů žáků na učitele. O místo v nové škole mělo zájem čtyřikrát více žáků, než kolik jich budova byla schopna pojmout. Místní úřad proto rozhodl, že ve shodě se současnou etiopskou strategií se zde bude učit na dvě směny – dopolední a odpolední. Nyní může do školy chodit až 600 dětí. Tuto školu se nám podařilo postavit díky 3. ročníku veřejné sbírky v letech 2006/7, ve které se vybralo 3 269 953 korun.


Proč Boricha

Mezi hlavní důvody pro výběr této oblasti patří, že zde zoufale chybí jakékoliv školy a navíc místní komunita projevila výraznou ochotu se podílet na její stavbě a provozu. Při předávání zástupce místního úřadu ocenil její nesmírný význam pro celou oblast, ve které dříve prakticky nebyl žádný přístup ke vzdělání a vyzdvihl i přispění místní komunity:

„Ve srovnání s investicí z České republiky, která je přes 400 tisíc etiopských birrů, se zdá být náš příspěvek 30 tisíc birrů téměř zanedbatelný. Naše poslání ale spočívá především v tom, že převezmeme odpovědnost za chod školy a budeme jí považovat za vlastní.“

I starší lidé vyjadřovali radost nad tím, že jejich děti budou mít konečně možnost získat vzdělání. Pětapadesátiletý Tesfaye to potvrdil v rozhovoru pro místní noviny:

„Rozhodli jsme se, že pošleme do školy naše tři děti. Předtím jsme je tam neposílali, protože jsme nechtěli, aby každý den samotné podnikaly tak dlouhou cestu do školy a zpět. Já sám jsem možnost vzdělání neměl, ale jsem šťastný, že ji mají moje děti.“

Přání do nového tisíciletí

Společně se zástupci místních úřadů jsme během předávání v okolí nové školy zasadili dvacet nových stromů. Ty symbolizují vstup do třetího etiopského tisíciletí. Snad jim přinese rozvoj a stabilitu!


Má to cenu...

Chci pomoci