Lante 2006

Lante

Ve vesnici Lante u města Arba Minch jsme postavili druhou základní školu pro 200 dětí. Podařilo se nám ji vybudovat z prostředků, které jsme získali během 2. ročníku veřejné sbírky Postavme školu v Africe mezi lety 2005/6. Vybrali jsme 2 281 238 Kč a za tento obnos jsme postavili hned dvě školy: jednu ve vesnici Lante a druhou ve vesnici Yirgacheffe.


400 km od centra

Lante leží 18 km ve Velké příkopové propadlině, severně od největšího města oblasti Arba Minch a nedaleko dvou velkých jezer (Abaya a Chamo). Tato periferní oblast je vzdálená od hlavního města, Addis Abeby, téměř 400 kilometrů. Lidé zde mluví jazykem goffiňa a většina se hlásí ke křesťanství, převážně k protestantismu. Z plodin pěstují především výborné banány, které se v teplém podnebí sklízí každé tři měsíce. V oblasti je relativně vysoký výskyt HIV/AIDS a dalším velkým problémem je malárie.

Kvalitní učitelé do celého kraje

Na základní škole v Lante se nám podařilo nastartovat opravdu aktivní kolektiv učitelů. Ti jsou vzorem všem okolním školám, a to jak ve stylu výuky, tak i v přístupu k žákům. Proto jsme s nimi uspořádali školení moderních vyučovacích metod pro učitele ze škol ze širokého okolí a hodláme s nimi pokračovat v dalších společných aktivitách.

Rozšíření školy v režii rodičů

Místní sdružení rodičů a přátel školy silně pocítilo potřebu rozšířit školu alespoň o 5. ročník. Proto uspořádali sbírku a z vybraných peněz nechali z tradičních materiálů, hlíny a dřeva, přistavět další dvě třídy. Ty jsou sice trochu neútulné a mají menší životnost, ale určitě poslouží dorůstajícím dětem jejich okamžité potřebě se vzdělávat. Od minulého roku tak může do školy chodit až přes 250 studentů. Současným cílem této komunity je vybavit dvě nové třídy odpovídajícím školním nábytkem. Kromě toho si ke škole přivedli vodu z nedalekého pramene a pomáhají udržovat dvouhektarovou banánovou plantáž, kterou škola získala darem od místní komunity.


Má to cenu...

Chci pomoci