Yirgacheffe 2006

Yirgacheffe

Děti v oblasti Yirgacheffe měly vždy přístup pouze k neformálnímu předškolnímu vyučování v provizorním přístřešku na okraji vesnice a do opravdové školy musely chodit několik kilometrů. Od roku 2006, kdy jsme postavili ve vesnici Koke první oficiální základní školu, dostaly místní děti šanci na opravdové vzdělání.


Yirgacheffe: skot, káva a včely

Vesnice Koke leží 4 km od města Yirgacheffe, centra okresu, ze kterého je to dobrých 400 km do Addis Abeby. Většina místních se živí kaší z rozemletého kmínku plodiny enset, která připomíná banánovník. Hlavní plodinou v celé oblasti je ale káva. Místní lidé jsou také velkými milovníky masa a proto je obvyklým způsobem obživy chov skotu. Poměrně častý je i chov včel, z jejichž medu se vyrábí medové víno tedž. Naprostá většina obyvatel mluví jazykem gedeoffa a hlásí se k protestantismu. Velkými problémy místních jsou kromě špatné infrastruktury také fluktuace cen kávy na světových trzích a nemoc HIV/AIDS. Ta se bohužel v celé oblasti rozšiřuje spolu s rostoucím obchodem.

200 snaživých studentů

Místní ředitelka je velice spokojená s výsledky svých 200 žáků. Jedním z problémů dlouho zůstávala nedostupnost školy pro učitele a to zejména během období dešťů. Místní komunita se proto rozhodla podpořit své učitele postavením jednoduchých příbytků, kde mohou přes školní týden bydlet a trávit s žáky o to víc času. Školu v Koke jsme postavili z prostředků získaných během 2. ročníku naší sbírky v letech 2005/06, ve kterém se nám podařilo vybrat krásných 2 281 238 Kč. Děkujeme!


Má to cenu...

Chci pomoci